Ranní kruh

Každé ráno se ve třídě přivítáme všichni dohromady v tzv. kruhu. Sedíme na polštářku, který si každý kamarád přinesl z domova a popřejeme si společně dobré ráno. V ranním kruhu je prostor pro vzájemné pohlazení, povídání a úsměv na tváři.

Komunitní kruh

Po svačince se v kruhu opět potkáváme na delší chvilku a dozvídáme se vždy něco nového od svých kamarádů nebo od paní učitelky.Principem komunitního kruhu je svobodná volba slova. Posíláme malého krtečka pro odpověï na různé otázky.Kdo drží krtečka v ruce, může mluvit a ostatní se učí naslouchat. Mluví jen ten, kdo chce.Každý den se k nám některé z dětí přidá a tak postupně překonáváme strach,úzkost i stýskání.Na závěr se rozcházíme k individualizovaným činnostem s písničkou, básničkou, pohádkou nebo drobným příběhem.

Oslava narozenin

Oslava narozenin malých kamarádů je příjemným zpestřením zavedených denních rituálů. Oslavenec má již při svém příchodu do třídy na „Narozeninovém stolečku" připravenou nápodobu dortu se svíčkami, přání a obrázek se jménem a fotografii. Ostatní kamarádi mají tedy možnost dozvědět se, kdo slaví narozeniny. Oslavenci nejprve zapálíme svíčky na dortu a všichni mu zazpíváme narozeninovou písničku. Za potlesku následuje sfouknutí svíček a předání malého dárečku. Malý oslavenec si může přát písničku, kterou mu ostatní děti a paní učitelky zazpívají. Po písničce přichází na řadu velké gratulování od ostatních kamarádů ze třídy. Děti jednotlivě chodí oslavence pohladit, podat ruku, chytit ho kolem krku a říci něco milého, nebo jen tak se na sebe usmát.Snažíme se tyto okamžiky zachytit na fotografiích, aby měl každý alespoň malou vzpomínku.Všichni kamarádi jako poděkování dostávají připravenou dobrotu.Nezapomeneme ani na paní kuchařky a paní školnici. Na oslavu narozenin zveme i naše kamarády z červené pastelky. Učíme se tak podělit se o svou radost i společné zážitky.